понеделник, 20 октомври 2014 г.

Моят работен режим или как аз обработвам снимките си

Реших, че може би ще е полезно за някой, който тепърва започва да се занимава със сток да научи как би могъл да организира работния си процес, за по-бърза и лесна работа. Разбира се, правя уточнението, че процесът описан по-долу е моят личен такъв. Той не е единственият или най-правилният, просто е начинът, по който аз работя и намирам за полезен.
  • Първата стъпка е свалянето на снимките от картата. Използвам Adobe Bridge, като предварително съм запазил настройките си (в коя папка да се запазят, как да се променят имената на файловете и т.н.). Това спестява време и поддържа архива ми в сравнително подреден вид.
  • След свалянето им, ги преглеждам и маркирам тези, които смятам, че имат потенциал. Оглеждам всяка снимка за добър фокус, светлина, добра композиция.
  • Маркираните снимки биват редактирани в Adobe Lightroom за по-добра експозиция, цвят, рязкост.
  • След това ги ретуширам във Фотошоп и добавям допълнителни елементи, ако е нужно.
  • Готовите снимки се допълват с наименование, описание и ключови думи отново в Bridge, тъй като той не променя реда им и те биват индексирани от търсачките на различните агенции точно в реда, в който съм ги подредил. Това ми спестява време да ги пренареждам във всяка една агенция по отделно. За добавяне на допълнителни думи използвам Keyword suggestions на Shutterstock.
  • Следва качването им в агенциите. За iStock ползвам DeepMeta, а за всички останали качването става директно чрез уеб страниците им или чрез ftp програмка като FileZilla.
Ще се радвам да споделите и своят начин на работа в коментарите по-долу.

Няма коментари: